Co to jest przydomek hodowlany i skąd go wziąć?

FAQ czyli Pytania i odpowiedzi » Co to jest przydomek hodowlany i skąd go wziąć?

Najprościej rzecz ujmując, przydomek hodowlany to nazwa hodowli, w której rodzą się kocięta. Skąd go wziąć? Z głowy - czyli wymyślić.

Zasady przyznawania przydomka znajdują się w "Regulaminie hodowli i rejestracji kotów" FIFe w artykułach od 5.2 do 5.2.6.

Warto zaglądać do tego regulaminu, żeby nie tylko przypomnieć sobie te reguły, ale także dowiadywać się, jakie zmiany zachodzą w przepisach. Na stronie FIFe znajduje się regulamin w trzech obowiązujących językach (angielski, niemiecki i francuski) z załączoną listą zmian. Polska wersja znajduje się na stronie naszej federacji Felis Polonia.

Ale wróćmy do przydomka.

Przydomek wymyślamy sami. Niemniej nie może on mieć więcej niż 15 znaków. Znakiem jest także spacja i różne dziwne znaczki, jak gwiazdka, myślnik, kropka. Przydomek nie  może także zawierać kodu EMS, nazwy rasy lub skrótu kojarzonego z rasą, ani nazwy "hodowla" w jakimkolwiek języku.

Może jednak  zawierać takie litery, jak "ó", "ł", ale w dokumentach międzynarodowych (np. w transferze) nasze znaczki znikną i litery zamienią się w "o", "l" itd.

Hodowca wypełnia wniosek o przyznanie przydomka i składa go w swoim klubie osobiście,listownie lub meilowo. Klub przesyła wniosek do FPL, dalej dokument jest przekazywany do FIFe.

To FIFe zatwierdza i przyznaje przydomek i wpisuje go do Księgi Przydomków Hodowlanych (Book of Cattery Names - BCN).

Hodowca może ubiegać się tylko o jeden przydomek hodowlany.

Polski przydomek składa się z nazwy hodowli, gwiazdki i literowego oznaczenia kraju "*PL". FPL nie stosuje systemu bez oznaczenia kraju.

Nazwa kota z kolei składa się z imienia lub imienia z przydomkiem. 

Przydomek może zawierać maksymalnie 15 znaków, zaś imię z przydomkiem - maksymalnie  30 znaków.

Dlatego starannie wybierz nazwę dla swojej hodowli. Przestrzegamy przed przydomkiem, który wskazuje na to, że jesteś hodowcą jednej określonej rasy. Bo co się stanie, jeżeli do swojej hodowli wprowadzisz więcej ras?

Nie ma czegoś takiego, jak zmiana czy wymiana przydomka. Regulamin FIFe uwzględnia skreślenie przydomka, ale warunki takiego przedsięwzięcia czynią to praktycznie niemożliwym.

Swoje propozycje przydomków sprawdź na stronie FIFe w zakładce "cattery names". Najpierw sprawdź w wyszukiwarce cały przydomek, potem jego poszczególne części i poszczególne sylaby. Nie będzie zarejestrowany przydomek, który już istnieje lub który przypomina już istniejący. Takie propozycje od razu skreślaj, chyba, że chcesz ryzykować. Dokładne sprawdzenie jest czasochłonne, ale daje dużą pewność, że twój wniosek nie zostanie odrzucony.

Sprawdź również swoje propozycje w bazie danych federacji World Cat Federation (WCF). FIFe i WCF zawarły umowę, że nie będą zatwierdzać przydomków, której już istnieją w bazach danych obu organizacji. Bazę przydomków WCF możesz sprawdzić pod linkiem www.wcf-online.de/WCF-EN/zuechterinfo/cattery.html

Jak już wszystko sprawdziłeś i jesteś pewien, że twoje propozycje nie łamią zasad, wypełnij dokument pod nazwą "Zgłoszenie przydomku hodowlanego" tak, jak pokazano w przykładach, wyślij do swojego klubu, dokonaj stosownej opłaty na konto klubu. I czekaj... czekaj ... czekaj.. Nawet 4 miesiące.

Prosimy o wyraźne, czytelne wypełnienie formularza, żeby uniknąć błędów lub zwrotu wniosku.